Drukuj

 

20231018 103705Rysowanie satyryczne to patrzenie analityczne, z dystansem oraz umiejętność przedstawienia i komentowania zdarzenia w lapidarny sposób, niekiedy łącząc różne konteksty. To wyrażanie własnych poglądów na daną sprawę, w których nie trudno o tendencyjność. To zdarzenia i zjawiska, które podlegają subiektywnej ocenie.

Karykatura oznacza świadomie przedstawienie osoby, zjawiska lub przedmiotu w sposób zdeformowany, które ma na celu podkreślenie negatywnego charakteru elementów, właściwości, cech. Do osiągnięcia tego celu stosuje się hiperbolę, niektóre rzeczy i zjawiska mogą być natomiast pominięte lub uproszczone.

Po raz kolejny nasza młodzież wzięła udział w „Konkursie na Karykaturę Nauczyciela”, organizowanego w ramach obchodów Dnia Komisji Edukacji Narodowej przez Panią Karolinę Górską. Ważne jest aby w pracach wypracować swój własny styl rysowania, pomysł graficzny na postać.

W tym roku wpłynęło aż siedem wspaniałych prac. Technika wykonania była dowolna, znalazły się, więc wśród prac takie, które narysowane były pisakami, kredkami, ołówkiem czy wykonane w programie do grafiki komputerowej. Wśród nauczycieli, którzy doczekali się swojego karykaturalnego odwzorowania oczami młodzieży, znaleźli się: Pan Leszek Kalicki, Pan Roman Kaczmarek, Pani Małgorzata Niewiadomska, Pan Robert Szutkowski, Pan Marcin Budner, Ks. Damian Woźniak i Pan Marcin Budner. Pedagodzy otrzymali swoje karykatury w prezencie, aby mogli je umieścić w swoich salach lekcyjnych.

Pierwsze miejsce zajęła Julia Skowrońska z klasy 2 c; Agata Dudek z klasy 3 e zajęła drugie miejsce; na trzecim miejscu znalazła się Martyna Orlińska z klasy 5 k, a wyróżnienie otrzymali: Wiktoria Nowak z klasy 3 a, Amelia Pawlak z klasy 4 k, Julia Pietras z klasy 3 g i Wiktoria Pugęsek z klasy 5 i. Serdecznie gratulujemy!